Rodzaje fotografii

Rodzaje fotografii

Rodzaje fotografii

Istnieją różne rodzaje fotografii. Najbardziej popularny podział to ze względu na tematykę. Na przykład fotografia prasowa, lotnicza, ślubna, dziecięca, reportażowa czy naukowa. Innym sposobem podziału jest podział na fotografię użytkową i artystyczną. Fotografia użytkowa to taka, którą się gdzieś wykorzystuje np. w reklamie, zdjęcia do dokumentów czy wspomnienia z różnych uroczystości.

Fotografia artystyczna to zdjęcia robione na wystawy, do portfolio. Często są robione z zaskoczenia, posiadają wartość estetyczną. Dość dużo artystów tworzy swoje galerie na Internecie. W związku z tym istnieje duże ryzyko wykorzystania fotografii bez zgody autora czyli zwykła kradzież. Można jednak uzyskać wynagrodzenie z tego tytułu. Można zgłosić sprawę do sądu i traktowane jest to właśnie jako kradzież mienia intelektualnego. Typy fotografii dzieli się również ze względu na miejsce robienia sesji. Podział jest w miarę prosty.

Wyróżnia się fotografię plenerową, studyjną oraz wewnątrz jakiegoś budynku, który nie jest studiem. Oczywiście te rodzaje fotografii mogą się przenikać. Nie jest to trwały podział. Jeśli jest się samoukiem to ważna jest ilość robionych zdjęć. Najlepiej robić ich jak najwięcej, analizować je, szukać błędów, robić kilka ujęć tego samego kadru, by móc je później porównać. Czasem wystarczy oko fotografa i znajomość aparatu, by stworzyć dobre ujęcie. Nie trzeba mieć drogiego sprzętu, chocia www.fizjosport.krakow.pl/rehabilitacja_ortopedyczna.htmlż oczywiście wtedy jest lepiej. Aparat nie zrobi wszystkiego za fotografa i należy o tym pamiętać.

– autor artykułu